SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2017
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

06 października 2017
FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW

Wszystkich, którzy kochają i podziwiają drzewa oraz pragną je chronić
serdecznie zapraszamy na trzecie ogólnopolskie FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW.

Kiedy? 27-28 października 2017 r.

Gdzie?

Arboretum w Pawłowicach, Wrocław
Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe w Pawłowicach
ul. Pawłowicka 87/89, 101

Podczas trzeciego już Forum Przyjaciół Drzew będziemy poszukiwać odpowiedzi na bieżące wyzwania w ochronie drzew. Od poprzedniego Forum przepisy dotyczące drzew gruntownie się zmieniły. Obecnie los drzew zależy bardziej niż kiedykolwiek od świadomości ich właścicieli oraz przemyślanej polityki gmin. A drzewa to najważniejszy element zielonej infrastruktury, która zaspokaja liczne potrzeby społeczne i zapewnia ludziom wysoką jakość życia. To, czy będzie dobrze funkcjonowała, zależy od tego jak skutecznie się nią opiekujemy.

Tegoroczne Forum jest skierowane do dwóch kluczowych dla drzew grup: mieszkańców oraz władz samorządowych i służb zieleni. Ich współpraca, a czasem krytyka i spory, to warunek utrzymania drzew w naszych miastach i wsiach. Mamy nadzieję na dobre dyskusje i nauczenie się wielu nowych rzeczy zarówno od prelegentów, jak i uczestników.

Gościem specjalnym Forum będzie John Parker  zajmujący się zarządzaniem drzewami w Londynie,  Prezes Stowarzyszenia Oficerów Drzewnych (London Tree Officers Association).

Podczas Forum:

 • Będziemy szukać odpowiedzi na pytania:
  • Jak w obliczu nowych wyzwań chronić drzewa w mieście?
  • Czy Ogrodnik Miejski wystarczy żeby chronić drzewa?
  • Jakie mechanizmy można wykorzystywać by zazieleniać miasta?
 • Będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, zarządzaniu ryzykiem i naszych obawach związanych z obecnością drzew w mieście
 • Dowiemy się jak zarządza się drzewami w Londynie i jakie jest podejście do starych drzew przy ulicach
 • Poznamy się, nawiążemy i umocnimy kontakty, wymienimy się naszymi doświadczeniami z działań na rzecz drzew i wspólnie zastanowimy się nad sposobami pozyskiwania środków na ochronę drzew.

>>POBIERZ PROGRAM WYDARZENIA<<


ZGŁOSZENIA TEMATÓW PRZEZ UCZESTNIKÓW FORUM

Istotne jest, byśmy mogli wzajemnie inspirować się swoimi doświadczeniami. Dlatego tradycyjnie już w drugim dniu Forum (sobotę, 28 października) zaplanowaliśmy sesję obejmującą 10-minutowe wykłady, które będą prezentować pozytywne działania dla drzew zgłoszone przez uczestników. Propozycje tematów, wraz z krótkim ich opisem, w miarę możliwości dokumentacją zdjęciową oraz danymi kontaktowymi, prosimy zgłaszać poprzez formularz „ZGŁASZAM TEMAT”, dostępny na stronie www.aleje.org.pl przy informacji o Forum. Najciekawsze propozycje zostaną wybrane do zaprezentowania na Forum.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać mailowo na adres: forum2017@fer.org.pl korzystając z FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.

Prosimy o możliwie jak najszybsze przesyłanie zgłoszeń, najpóźniej do dnia 19.10.2017. Dopuszczamy możliwość uczestnictwa w jednym (wskazanym w formularzu) dniu konferencji, ale priorytetowo będziemy traktować osoby, które zgłaszają swoją obecność w dwóch dniach Forum. Liczba miejsc jest ograniczona.

Udział w Forum jest bezpłatny. Z racji tego, że koszty uczestnictwa pokrywają organizatorzy uprzejmie Państwa prosimy o udział w całości wydarzenia i pozostawanie z nami do końca programu poszczególnych dni. Zapewniamy bezpłatne wyżywienie i noclegi (dla osób spoza Wrocławia i tych, którzy zostają na dwa dni konferencji). Ponieważ jednak liczba miejsc noclegowych jest ograniczona, ważna będzie kolejność zgłoszeń. Zapewniamy noclegi w pokojach 2 i 3 osobowych.

Wybór udziału w warsztatach. W drugim dniu Forum zaplanowane są zajęcia praktyczne: ze wspinaczki drzewnej oraz diagnostyki drzew. Przewidujemy też spacer po arboretum. Ponieważ zajęcia prowadzone będą równolegle prosimy o zaznaczenie na formularzu udziału swoich preferencji - wyboru zajęć. Podczas rejestracji na Forum otrzymacie Państwo ostateczną informację o „przypisaniu” Państwa do danej grupy. Zakwalifikowanie do danej grupy zależeć będzie od zainteresowania tematem, a także od kolejności zgłoszeń i pogody. Prosimy o dostosowani odzieży do zajęć praktycznych.


Dojazd na miejsce Forum. Do Pałacu i Arboterum w Pawłowicach możliwy jest dojazd komunikacją miejską. Na stronie http://pawlowice.up.wroc.pl/dojazd.html można sprawdzić różne opcje. Połączenia można sprawdzić też na http://wroclaw.jakdojade.pl


Organizatorem Forum jest Fundacja EkoRozwoju. Informacji udziela Magdalena Berezowska-Niedźwiedź mail: forum2017@fer.org.pl, tel. 71-343-60-35 (w godz. 9.00-15.00)

Sesja I, III, V i VI realizowana jest w ramach projektu nr LIFE15 GIE/PL/000959  pn.: „Trees for Europe's Green Infrastructure”, finansowanego przez program LIFE+ Unii Europejskiej”, współfinansowanego  przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Sesja II i IV. Forum Przyjaciół Drzew realizowana jest w ramach projektu „OBYWATEL NA STRAŻY DRZEW”, który dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem Forum jest Fundacja EkoRozwoju.

 

Zapisz

(wiadomości, 2017 )
 1. 1% na ŻYCIE BEZ SMOGU
 2. Obywatel na straży drzew - szkolenie w Katowicach
 3. Obywatel na straży drzew - szkolenie w Opolu
 4. FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW
 5. Akademia Przyjaciół Drzew
 6. Hugo Richter – twórca Promenady Krzyckiej
 7. Historia Promenady Krzyckiej
 8. Stan obecny Promenady Krzyckiej
 9. Jak mieszkańcy integrują się w działaniach na rzecz Promenady Krzyckiej oraz terenów bezpośrednio do niej przyległych
 10. Promenada Krzycka to realne oczekiwanie mieszkańców
prawa autorskie: TERRA login